کاربردی تصمیم بگیریم/ زمان تصمیم گیری

 آزاد بودن ذهن و تمرکز، برای تصمیم گیری های خلاقانه، یک ضرورت است. تنها زمانی  که ذهنمان آزاد و متمرکز است می توانیم تصمیم های عملی، خلاقانه و اثر بخش  بگیریم.

 اساس و پایه تصمیم گیری صحیح، شفافیت ذهنی و تمرکز است. همانطور که  ورزشکاران، در زمانی که رقابت ورزشی به اوج خود می رسد، قدرت تمرکز ذهنشان بالا  می رود و می توانند به خوبی لحظات حساس را مدیریت کنند،مدیران نیز می توانند با  ایجاد  این فضای فکری ، زمینه لازم برای تصمیم گیری صحیح و مناسب را فراهم آورند.  برای دستیابی به این مهارت، مغز انسان باید به گونه ای رشد و پرورش پیدا کند که  حساس و دقیق باشد. 

 بدیهی است ایجاد تعادل بین بدن، ذهن و احساسات نیز برای پرورش این قابلیت، یک  ضرورت است. بسیاری اوقات، اگر ذهن شما در فضا و موقعیت مناسبی باشد، پاسخ  صحیح خود به خود بدان راه می یابد. شرایط امروزی در جهان اطراف ما، به گونه ای  است که به سختی شرایط لازم برای ایجاد تمرکز ذهنی را فراهم می آورد. وقفه های  پی در پی، کارهای موازی، تنش و خستگی، همگی تمرکز و شفافیت ذهنی را از بین  می برند. مدیران، برای دستیابی به تصمیم های درست و ارزشمند، باید بر این موانع،  غلبه کنند.

 چقدر خوب می شد اگر می توانستیم هر تصمیمی را چند روز به حالت تعویق درآوریم و  سپس مجدداً آن را بررسی کنیم. چقدر خوب می شد اگر می توانستیم قبل از هر  تصمیمی، چند روز به بیابان یا جایی دوردست سفر کنیم، و تمرکز کنیم؛ در این صورت  احتمالاً می توانستیم تصمیم های بهتری بگیریم. اما در مورد اکثر تصمیم گیری ها،  محدودیت زمانی وجود دارد. 

 زمانی که در بنگاه معاملات خودرو، خودرویی را می پسندید، مسؤل بنگاه انتظار دارد  که در همان زمان، پاسخ مثبت یا منفی شما را بشنود. برای انتخاب یا رد یک پیشنهاد  شغلی، زمان زیادی در اختیار ندارید. برای یک عمل جراحی، باید به سرعت تصمیم  بگیرید. برای اغلب تصمیم گیری ها، مجبورید زود و سریع عمل کنید. اگر فرصت کافی در  اختیار ندارید تا از صورت مسأله به اندازه کافی دور شوید، سعی کنید در ذهن خود از آن  فاصله بگیرید.

 قطعاً اگر شما واقعاً در شرایر اضطراری باشید، تمرکز روی چند گزینه خاص کاری درست و  منطقی است. بدین ترتیب می توانید روی چیزی که مهم است تمرکز کنید. اگر خلبان  باشید، این ویژگی برای فرار از یک سانحه هوایی مفید است. اما این ویژگی در مورد  همه تصمیم گیری ها صادق نیست. به تأثیر تنش روی تصمیم هایتان توجه داشته  باشید. اگر هنگام تصمیم گیری در بحران زمانی قرار نگرفته اید کسی انگشت بر ماشه،  صورت شما را هدف نگرفته است یا مجبور نیستید در یک لحظه خاص در مورد خرید یا  فروش سهان یک شرکت تصمیم بگیرید. لحظاتی را صرف کاهش تنش کنید تا توانایی  تصمیم گیریتان به حالت عادی بازگردد.

 کارهایی که اضطراب شما را کاهش می دهد انجام دهید و ذهن خود را آرام کنید، نفس  عمیق بکشید، پیاده روی کنید و با هر روش دیگری، چرخه فزاینده اضطراب را موتوقف  کنید. ضربان قلبتان را پایین بیاورید و اجازه دهید ذهنتان آرام شود.

 کمی استرس، چیز خوبی است. اما استرس بیش از حد می تواند مانع تصمیم گیری  درست شود.

/ 1 نظر / 33 بازدید
مهسا

سلام سال خوبي را برايتان آرزومندم [گل]